FARENJİT, LARENJİT, TONSİLİT

BOĞAZ, BADEMCİK VE GIRTLAK İLTİHAPLANMALARI

Soğuk ve kirli havanın yarattığı etki, her geçen gün üst solunum yolları hastalıklarında artışa neden oluyor. Bu durumdan yetişkinlerin yanı sıra çocuklar da fazla etkileniyor. Yazı dizimizin bugünkü bölümünde farenjit, larenjit ve tonsilit bilgilere yer ayırdık. Özel Torbalı Tıp Merkezi doktorlarından KBB Uzmanı Murat Faydalıgil, her hastalıkta olduğu gibi bu üç hastalıkta da korunma yöntemlerinin bilinmesinin ve erken teşhisin önem arz ettiğini vurguladı.

FARENJİT NEDİR, NASIL BULAŞIR

AĞIZ ve burun boşluğunun arkasında bulunan boğaz kısmının iltihaplanmasına farenjit denir. Genellikle kışın, mikrop ve virüslerin boğaza yerleşmesi sonucu ortaya çıkan bulaşıcı bir boğaz enfeksiyonudur. Hastalığa virüs ve bakterilerin yanı sıra sigara ve alkol, alerji, geniz akıntısı, kuru ve kirli hava, aşırı sıcak ya da soğuk yiyecekler, bademcik iltihabı, asitli içecekler ile burnun tıkanması neden olur. Boğazda ağrı, yanma, kuruluk hissi, kaşınma, yutkunurken zorlanma, öksürük, ateş, ses kısılması, halsizlik, yorgunluk, burnun akması, baş ağrısı, boyunda beze oluşumu temel belirtileridir. Yalnız kronik farenjitte genelde ateş olmaz. Hastanın halsizlik gibi bir sorunu yoktur. Hastaya boğazında bir şey varmış gibi gelir. Boğazı temizleyince geçeceği hissi vardır. Fakat boğazı temizlemek daha çok tahriş eder. 5-15 yaş grubu çocuklarda sık rastlanır. Tükürük ve burun salgısından bulaşabilir. Evde hasta biri olduğunda ortak hiçbir malzeme kullanılmamalı, eller sık sık sabunla yıkanmalıdır.

KİMLER RİSK ALTINDA

AĞIZDAN nefes alanların çoğunda farenjit görülmesi mümkün. Alerji, burun kemiğinde eğrilik, doğuştan gelen birtakım özellikler, stresli ve düzensiz yaşamak, sigara kullanmak, uyku bozukluğu hastalığa yakalanma ihtimalini artırır. Antibiyotik kullanımı, virüsler üzerine olmasa da bakterileri ortadan kaldırmak için gereklidir. Böylece hastalığın iyileşmesi hızlanır. Antibiyotik kullanımından başka ateş düşürücü, ağrı kesici, alerjisi olanlar için alerjiyi önleyici ve öksürük kesiciler kullanılabilir. Geniz akıntısı için ilaç verilebilir. Kronik farenjit için tedavi uzun sürer.

KORUNMA YOLLARI

ÖNCELİKLE sigarayı bırakın. Boğazı tahriş eden aşırı sıcak ve soğuk yiyeceklerden kaçının. Boğazı temizlemek de tahriş edici olduğu için bunu sık yapmayın. Tozlu ve kirli ortamlardan, kapalı yerlerden uzak durun. Elleri sık yıkamak ise enfeksiyonu önler. Alerjiniz varsa buna neden olan şeylerden korunun. Reflü gibi bir sorununuz varsa çay, kahve, alkol, kola gibi içecekleri azaltın, fazla yemekten kaçının. Düzgün bir yaşam, düzenli yapılan spor ve vitaminsiz kalmamak da farenjitten korunmayı sağlar.

LARENJİTE DİKKAT EDİN

GIRTLAK, yani ses borusu iltihaplanması olarak bilinen larenjit, genellikle tahriş ve enfeksiyon sonucu oluşur. Hafif ateş, halsizlik, ses kısıklığı, öksürük, gırtlakta kızarıklık ve ödemli ses telleri en belirgin özellikleridir. Hastalık ses kısılmasına ya da kaybına yol açar. Gırtlağın tahriş olması nezleden, mide asidinin geri çıkmasından, bronşitten, gripten ve akciğer iltihabından kaynaklanır. Diğer sebepler, bağırmak, çok konuşmak, kirli hava ya da kimyasal solumak ya da çok fazla içki veya sigara içmektir. Kendiliğinden 1-3 hafta arasında iyileşen hastalıkta, sesinizi dinlendirmeli, sıcak sıvılar tüketmelisiniz. Tedavi edilmeyen akut larenjit, kronikleşebilir. Bu durum özellikle sürekli üşüten, sinüs iltihabı olan ya da sesini çok kullananlar ile aşırı sigara içenlerde görülür.

AZ KONUŞMALISINIZ

BÜTÜN gırtlak iltihabı olgularında sigara içmemek ve olabildiğince az konuşmak gerekir. Solunum havası nemlendirilmeli, bol su içilmeli, ses istirahati yapılmalı, doktor kontrolünde uygun bir tedavi uygulanmalıdır. Tedavi iltihap önleyici ilaçlar ile kanlanma giderici, ağrı kesici, mukus salgısını sulandırıcı ve kortizonlu ilaçlardan oluşur. Antibiyotik çok az uygulanır. İlaç tedavisinden cevap alınmazsa, gırtlak tıkanıklığını gidermek için soluk borusunun delinmesi gerekebilir. Aksi takdirde boğulma riski gelişir.

TONSİLİT EN ÇOK ÇOCUKLARDA GÖRÜLÜYOR

DİĞER adıyla bademcik iltihabıdır. Bademcikler, vücuda giren bakteri ve virüsleri yakalar, vücudun mikroplarla savaşmasına yardımcı olan hücreleri üretir. Ancak vücuda giren bazı mikroplar yok edilemez. Çoğalarak bademciklerde büyümeye, kızarmaya, bazen de üzerinde beyaz-sarı iltihap birikmesine neden olur. Tükürük, burun ve boğaz sıvıları gibi vücut sıvılarıyla, yakın temasla ve hava yoluyla insandan insana bulaşır.

BELİRTİLERİ GRİBE BENZER

TONSİLİT belirtileri gribe benzer. İlk belirti yutmayı zorlaştıran boğaz ağrısıdır. Ağrısı, kulağa kadar uzanır. Bademcikler şişer, kızarır. Üzeri beyaz-sarı iltihapla kaplıdır. İştahsızlık, 39-40 dereceyi bulan ateş, üşüme, titreme, halsizlik, kırgınlık, vücutta yaygın ağrı, eklem ağrıları, baş ağrısı, kötü ağız kokusu ve ses değişiklikleri şikayetleri de görülür. Çocuklarda bunlara ek olarak mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı da eşlik eder. Çoğunlukla 7-8 gün içinde kendiliğinden düzelir. Ateş 48 saatten uzun sürüyorsa, hastalık kötüye gidiyorsa, farklı şikayetler gelişiyorsa, yeme içme sırasında zorluk çekiliyorsa, soluk alıp vermede zorluk varsa hemen bir KBB uzmanına görünün.

EVDE NELER YAPABİLİRİZ

HASTALIK, kendi yaptığı rahatsızlıktan çok, vücudun başka yerlerinde çeşitli organlarda meydana getirdiği dolaylı bozukluklar sebebiyle önemlidir. Bol bol dinlenin. Bol su için ve sıvı gıdalar tüketin. Fazla soğuk, fazla sıcak yiyecek ve içecek tüketmeyin. Tuzlu su ile gargara yapın. Gargarayı bir bardak kaynamış suya 1 çay kaşığı silme tuz ve yarım çay kaşığı karbonat koyarak hazırlayabilirsiniz. Bol sebze ve meyve tüketin. Bunlar vücut direncinin artmasına yardımcı olur. Pastil kullanın. Bulunduğunuz ortamın havasının nemli olmasına dikkat edin. Sigara ve dumanlı, havası kirli ortamlardan uzak durun. Yatak istirahatı yapın. Antibiyotiği doktor kontrolünde kullanın. Çünkü antibiyotiklerin az dozda veya kısa süreli kullanımında bakteriler tam ölmez ve şekil değiştirir. Daha güçlü bir şekilde yeniden saldırıya geçer. Şiddetli, zor tedavi edilebilen ve antibiyotiklere cevap vermeyen enfeksiyonlara neden olur. Bu vakalarda boğaz kültürü tanı ve tedavi için oldukça değerlidir. Sık bademcik enfeksiyonu geçirilmesi, enfeksiyonun kronikleşmesi, bademciklerin büyüyerek yemek yemeyi zorlaştırması, solunum yolunu tıkayıcı hale gelmesi, bademcik çevresinde apse gelişmesi gibi durumda hastaların KBB uzmanınca değerlendirilip bademciklerinin ameliyatla çıkarılması gerekmektedir.